ARTVSESVIT

Краї та країни
Всесвіт без білих плям

Албанія
Георгій Кастріоті, відомий як Скандербег

Скандербег - це національний герой Албанії.

Як і належить герою, був він велетенського зросту, мав неймовірну силу, заради забави міг вбити бика єдиним ударом свого здоровенного кулака або розрубати свиню навпіл, але геть на забави не мав часу, - усе життя у боях, у битвах, бо випало людині родитися у 1405 році,

- а це ж, якщо хто не знає, п'ятнадцятий вік, -

година звеличення Порти.


З острахом поглядали на схід християнські володарі; туди, де у кривавих побоїщах народжувалася могутня імперія,

Тільки батько Георгія, Гьон Кастріоті, без страху дивився в бік турків,

адже був на той час васалом султана,

а слуги мають на пана наводити око тільки за дозволом,

і не з пострахом, а тремтячи від жаху,

- тріпотаючи -

Ось як заведено у османів: гідний слуга має лити патоку у вуха господаря, ревно поповнювати монаршу скарбницю і молитися, аби хазяїн не надіслав шовкового шнурка...


Щодо молитов:

Популярна албанська говірка "Де меч, там і релігія" пішла саме від Гьона, - коли цей вояка мав у союзниках Венеційську республіку, він був завзятим католиком; коли фінансовий інтерес зв'язав його долю із сербським деспотом Стефаном, Кастріоті без зайвих вагань переметнувся у православ'я; опинившись на схилі років у васальній залежності від османів, албанець став сповідувати іслам, та швидше за все не вірив ні в бога, ні в чорта, - йняв віру тільки в свій меч і лицарську вдачу.


У тому ж дусі він виховував і синів: старшого - Станіша, середнього - Репоша, ще одного - Костандіна, і молодшого - Гйорджа... усього діточок у феодала було дев'ять, жінку його звали Войсава, у венеційських джерелах його титулували Dominus Partium Albanie (Володар частини Албанії),

але наша розповідь не про це

наша історія про Георгія Кастріоті.

Георгій Кастріоті

Круя, мала Батьківщина Кастріоті, - скелі, торгівельні шляхи, розбійники... На Балканах домінує Венеційська республіка; Османська імперія - ще більш агресивний хижак, - наполегливо оспорює першість республіканців; раз по раз в кривавих битвах ділять владу тогочасні могутні держави, але на території від Шуфада і до Дибера немає у них влади, Гьон Кастріоті тут влада, він тут газда.

Одже,

допоки батько на чолі ватаги відважних вершників стереже кордони фамільної території, малий Гйордж готується прийняти родинну спадщину і міцно тримати її в руці.


Чи то дощем сипле сіре, похмуре небо, чи то сонце пекучим промінням спопеляє змучену землю хлопець, мов той дикий козел, скоче і скоче по гірських кручах, наче вітряк, невтомно розмахує ятаганом, б'є кулаком биків. Випробування і тренування виховали в ньому справжнього воїна. Здоров'ям і міццю м'язів віяло від юного Кастріоті, він навчився вправно орудувати будь-яким видом зброї, - залізний лицар, що живе по законах безсмертя, - народжений для війни.

Заручник

Міць і велич блискучої Порти забезпечувала покора: щоби тримати у шорах невгамовних своїх підданих османи брали заручників з усіх більш-менш впливових фамілій. Довелося і Гйорджу скуштувати цей гіркий хліб, - меди й пахлаву неволі. Декілька років тинявся він по розкішних залах султанського двору в Едірне (колишньому Адріанополі) серед таких же принців і нащадків царських престолів, і оце мушу визнати: турки мали талант до виховання. Яничарська молодь геть не помишляла про визволення свого роду-племені з-під загарбницького ярма. Усі їх думки: як зробити кар'єру; як отримати від султанської ласки тимар із доходом хоча б двадцять тисяч акче на рік, як потрапити на очі Володарю Всесвіту, аби дав військо і послав кудись воювати... такі от мрії.

Іскандер - бег

При турках Гйордж Кастріоті досяг всього, чим тільки може марити у найсміливіших фантазіях людина його походження. Юнаком він пройшов вишкіл в елітному Ендерун Мектебі, - кузні державних кадрів.

Після випуску з Ендеруну Гйордж Кастріоті отримав невеличкий тимар неподалік від милої Батьківщини, - доходи з території служили йому компенсацією за військову службу. Із завзятістю юності кинувся новоспечений янучар у вир відчайдушних битв, - батькові навіть довелось вибачатися перед венеційським сенатом за участь нащадка у щоденній різні християн. Двадцять років бездоганної служби Імперії, - крок за кроком до найвищих щаблів: сипахи, субаши, валі. І нарешті справжня відзнака звитяг, - те, що дорожче грошей, що почесніше за величні титули, - нове ім'я Кастріоті, яке дали йому турки: Скандербег. Іскандер - бег. "Вождь Олександр". На честь того самого, славетного завойовника світу...

При оформленні сторінки використано фото: Musli Berisha, Gitikolasi, one-thirteen та чиєсь ще.

Фото клікабельні

сюди
туди

Краї та країни: тицькай тут та обирай, куди рухатись далі



Про краї та країни


* * * * *


Албанія