ARTVSESVIT

Про пташок та звіряток
Книжка казок і фактів для малечі різноманітного віку

Білі лелеки
Коротка, але яскрава історія, в якій з'являються пелікани

Пелікан

Спочатку факти

  • Лелеки - птахи перелітні; зимують вони в теплих краях, а весною повертаються туди, де народилися, - на Батьківщину, до місць відвічного гніздування.

  • Першим прибуває самець. Він підшукує для родини гніздечко. Хтозна що у чорногуза на думці, але птах може обрати, як то кажуть, батьківську хату, - старовинне гніздо, що дісталось йому ще з дідів. А може побудувати і зовсім нову оселю, - пригледить десь у заплаві розлогу тополю та й каже собі: "Ось тут!".

  • Потім з'являється самочка. Зазвичай це торішня обраниця. Але якщо вона десь забарилася, то - вибачайте: перша ліпша особа входить в лелечин дім господинею... таке життя.

  • Тож, бува, прилітає з півдня минулорічна подружка, сповнена амбітних планів дітонародження, а в хаті якась приблуда...

... і тоді жіночки починають битися...

То є такі бої без правил, що ММА відпочиває.

Переможниця отримує все. А буцолу, мабуть, байдуже з ким із самиць жити, - стоїть і клацає дзьобом: "Радий бачити тебе, кохана"... отакий сім'янин.

Бійка білих лелек. Білий лелека. Ciconia ciconia. Чорногуз. Бузько. Бусол. Гайстер
  • Звісно, лелеки по-людські не розмовляють. Вони і взагалі-то птиці не говіркі. Якщо вже треба щось повідомити світу, бузьки клацають дзьобом, продукуючи звук, схожий із віддаленою стріляниною з кулемету, - не самий приємний звук.

  • Ну в деяких випадках можуть ще пошипіти... але то не мова кохання. Для любові у лелек свої ритуали: закидають назад голову, присідають вниз - вгору, танцюють, - нарешті, спарюються.

  • Самочка робить кладку: відкладає від одного до семи яєць, - зазвичай чотири - і десь за місяць гей-гей! народжуються діточки.

  • Лелеки душі не чають в новонароджених лелеченятах; ніколи не залишають іх наодинці; годують тільки м'якою їжею: комахами та черв'ячками, - і тільки згодом, через деякий час, приносять малим щось серйозніше... Бо ж лелека то вам не курка, пшоно їсти не буде. Раціон птаха, окрім жуків, сарани та іншої дрібноти, складають полівки і жаби; інколи - риба. Може бузько і змією поласувати, - спіймає гадючку та й б'є її дзьобом по голові, допоки вона не здохне.

  • Одже лелеки батьки турботливі; сумлінно і ревно дбають вони про здорове потомство; якщо якесь пташеня хворе та кволе, тато з мамою, не церемонячись, просто викидають його із гнізда.

  • В результаті цього невтомного піклування за 58 - 64 дні безпорадні пухнасті крихітки перетворюються у майже дорослих птахів: опірюються, вчаться літати, тиняються по болотах.

  • А там вже і на зимівлю треба, - до побачення рідний край.

Білий лелека. Ciconia ciconia. Чорногуз. Бузько. Бусол. Гайстер

* * * * *

Лелеки і пелікани
Казка з мораллю наприкінці

Жила - була сім'я білих лелек. Старші діти вже виросли та покинули родинну оселю, - уже й у самих у них пташенята, жваві верткі голопуцьки. А менші жили з батьками, ще неопірені малюки, небожам своїм жовтороті однолітки.

Мама поралась у господі, тато літав за здобиччю, життя дорослих не рясніє різноманіттям: тільки встигай в роззялені дзьоби жаб та мишей кидати.


От якось голова сім'ї повертається додому із полювання, а жінка йому й каже: "Діти дзвонили. Ладнаються завітати у гості. Ще й онуків намислили до нас на тиждень підкинути... Може, навіть на два".

"От і добре", - зрадів чоловік. - "Давно не бачились".

"Добре то воно добре", - говорить супруга. - "Але ж диви, яке гніздечко у нас маленьке. Нам з тобою іще так сяк, а як зберемося всі до купи, то лишень по головах ходити".


Батько і сам розуміє, негоже пташенятам товктися у тісняві, - малечі потрібен простір. Отож вирішив він домівку розширити. Полетів у найближчий ліс, назбирав гілочок, приладнав - прикріпив одну до одної, - дивиться на свою роботу, не натішиться: як же ж воно файно стало, - і дорослим не треба купчитись, і є де розгулятись малечі.

Але не довго лелека тішився. Бо ненароком прихопив біля згаслого вогнища гілочку, та й не помітив, що з чорного обгорілого її кінця ятрився тліючий жар... Повіяв вітер, роздмухав жар і запалахкотіло гніздо, мов купа сухого хмизу.

Ледь встигли вискочити лелеки із палаючої оселі, - бігають коло полум'я в паніці, машуть розгублено крилами. Але що ж ти з пожежою зробиш? - тільки ще більше вогонь розгоряється.

Аж раптом завили сирени, замиготіли сполохами сині проблескові маячки, то летять на допомогу пожежники, велетні - пелікани. На кожному - захисна каска, під дзьобом - шкіряний мішок повний водою... налетіли злагодженою командою, миттю залили полум'я, врятували погорільцям оселю.


Лелеки радіють, лелеченята щасливі, - слава, слава хоробрим пожежникам!

Мораль:

  • Будь пильним і обережним.

  • Ніколи не нехтуй правилами безпеки.

  • При пожежі дзвони 101.

Пожежник

При оформленні сторінки використані фото: Craig Rogers, Ray Shrewsberry та чиїсь ще.

сюди
туди

Тицькай сюди і читай ще одну казку


.