ARTVSESVIT

блог андрія хомченко

Київ
#1. Золотий дощ

Москва пихата; у Пітера манія величі, а Київ – веселий, дзвінкий: веселими літами міряє він свої дзвінкі незлічені тисячоліття. Колись їхали по Дніпру на лодіях три брати і сестра їхня Либідь, зочили незбагненні ці краєвиди і поставили на пагорбах місто, з тих стародавніх пір і стоїть на фоні безжурних небес Київ, височіє над сакральною українською рікою: взимку сніги замітають його здоровезними кучугурами, веснами ніжно-білим квітнуть яблуневі сади і пливуть понад землею їх тонкі п’янкі аромати, осінню облітають дерева і, здається, то не листя сиплеться долу, а йде золотий дощ, суцільним золотом тоді вистелені асфальти, і стоїть на київських вулицях світлий замріяний сум.

Осіннє місто. Художник Олег Васянович

Корпоративні башти

Обабіч ріки широко, вільно розкинувся Київ.

Оце так було: з кручі над берегом відкривалося справжнє безмір’я; скільки оком скинеш: сади, ліси. Зараз – геть інша картина; велетенські скляні вежі поцілили у піднебесся; і, мов здуріле, сяє у небесній блакиті сонце, відблискує на склі хмарочосів золотом; в одурілих від золота кабінетах зухвалі хлопи лоскочуть п’яти Всевишньому, і горять, променіють реклами хвацькими літерами, - цими літерами пишуться хроніки сучасного Києва, літопис нових часів.

Київські хмарочоси

* * * * *

Посеред метушіння і гомону бучних центральних кварталів, наче мушка у сяючій бурштиновій серцевині, зберігається наша історія.

Десь тут разом з поплічниками бенкетували святі руські князі; багато, до безпам’ятства пили, а потім під регіт ватаги похапцем гвалтували дівиць. Ондечки валили на землю поганських ідолів, і весело, галасливо тягли до ріки грізних своїх володарів, жбурляли у воду всесильних повелителів грому, і підхоплювала течія істуканів, і несла течія колоди з вислими золотом розфарбованими вусами, - у небуття, геть.

А он там, у княжих палатах, з мечем на боку сидів Мономах на самотній постілі, крехтів: «Ох, і тяжка моя шапка».

До речі, скільки це в грамах? Гм, майже кіло...

Шапка Мономаха

Міряти грамами, міряти кроками, пити густий та пахучий мед київських тисячоліть…

Золоті ворота. Художник Борис Єрьомін

Ось Золоті ворота, перший блокпост країни.

Звідси йшло військо на Візантію, сюди після кровопролиття і поверталося. Ніколи у Києві не питалися: «Із щитом чи на щиті?»; наші щити прибиті до стін Царгорода.

Це - гора Щекавиця, останній притулок спільноти; місце збору у разі атомного апокаліпсису. Саме тут гадюка вкусила Олега, легендарного варязького віщуна. Пам'ятаєте? «И принял он смерть от коня своего…», - десь тут його і поховали.


А он там, на оболонських луках, у 1910 році коштом Терещенка, зовсім юного, але хваткого до інженерного діла молодика, завзятого ентузіаста повітроплавання, до нестями закоханого у небо, споруджено Куренівський цивільний аеродром. Під овацію публіки тут приземлявся дирижабль Федора Андерса і літаки конструкції студента Сікорського встановлювали рекорди. Трохи далі, над Сирецьким летовищем, намотував «петлі смерті» відчайдух авіатор Нестеров… біографії, що стали легендами; герої, чия слава або неслава рокотить над безвістю тисячоліть, прорізує забуття відлунням збуреної епохи.

* * * * *

Тут і зараз, колись, завжди наші історії перетворюються на нашу історію, закарбовуються у пам’яті поколінь, наче мушки, волею випадка застиглі у сяючій бурштиновій серцевині, чи навіть повітряні бульбашки, - іноді ювеліри нагрівають прозорий, жовтогарячий янтар, і тоді пухирці утворюють усередині каменя дивовижні об’ємні фігурки.


При оформленні сторінки використані репродукції картин Олега Васяновича "Осіннє місто" та Бориса Єрьоміна "Золоті ворота", а також фото невідомого мені авторства.

сюда
туда

Блог: тицькай сюди та читай ще декілька текстів


.